MENU

Bodrum

Bodrum sadece Türkiye'de değil dünyada da turizm açısından kendine has özellikleri ile bilinen, önemli bir turizm merkezidir.

Bodrum'un antik çağdaki adı 'Halikarnassos'dur. Türkçe 'Halikarnas' olarak okunmuştur. Aziz Petrus Kalesi (Castle of St. Peter) adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus'a adanmasıyla şehre 'Petrium' adı verilmiştir. Bu isim zaman içerisinde önce 'petrum' sonra 'potrum' ve en sonunda 'Bodrum' olarak söylenir olmuştur.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

1406 - 1523 yılları arasında St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler, Türk Hamamı, Amphora Sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Sikke ve Mücevharat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi’nde sergilenmektedir.

Deniz Müzesi

Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten günümüze intikal eden belgelerini, objelerini ve değerlerini sergileyen Bodrum Deniz Müzesi 2011 yılında açıldı.

Mozole

Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’da yaptırılmış, dünyanın 7 harikasından biri sayılan mezar.

Antik Tiyatro

Klasik çağdaki Bodrum’dan, günümüze ulaşabilen tek yapıdır. Bodrum’un ortasındaki Göktepe Dağı’nın eteklerindeki bu tiyatro 13.000 kişi kapasitelidir.

Mindos Kapısı

Halikarnassos şehir surlarının en önemli yeri Mindos Kapısı’dır. Mindos Kapısı’nın iki kulesinden biri günümüze hemen hemen orijinal yüksekliği ile ulaşmıştır.

Yeldeğirmenleri

Bodrum ve Gümbet koylarının tepesinde yer alan yel değirmenleri 18. yüzyılda inşa edilmiş olup; 1970’li yıllara kadar aktif olarak kullanılmıştır.

Osmanlı Tersanesi

1775 yılında yapılmış olan tersane, günümüzde restore edilerek ziyarete açılmış tarihi bir simgedir.

Osmanlı Türbesi

Bodrum Osmanlı Tersanesi’nde ayrıca bir kule ve arka tarafında da Osmanlı Mezarlığı bulunmaktadır.

Kızılhisarlı Camii

İskele Meydanı’nda bulunan bu camii, Kızılhisarlı Mustafa Paşa tarafından 1723 yılında yaptırılmıştır.

Tepecik Camii

Antik dönemde agoranın olduğu yerdeki bu camiyi Hasan Ağa 1735 yılında yaptırmış.

Kilise

Aya Nikola Kilisesi, Bodrum’un merkezinde bulunan bir Ortodoks kilisesidir.

Zeki Müren Evi

Türk Müziği’nin unutulmaz ismi Zeki Müren’in son yıllarını yaşadığı evi Kültür Bakanlığı tarafından 8 Temmuz 2000 tarihinde Müze olarak açılmıştır.

Neyzen Tevfik Evi

14 Haziran 1879 tarihinde Bodrum’da doğdu. Yaşamın acılarını, haksızlıklarını konu edindiği hicivleriyle gönüllerde yer etmiş önemli bir müzisyendir.

İklim itibarıyla Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösterir. Yaz aylarında neredeyse hiç nem bulunmaz. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlıdır. 

Yarımada bitki örtüsü olarak çok belirgin bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Bodrum’un batısında yer alan kısımda bitki örtüsü yer yer çalılık ve fundalıklar ile yörede " çeti " tabir edilen dikenli otlarla kaplı olup,  doğusunda yer alan kısım iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçlarıyla kaplıdır. Bodrum’un % 61,3’ü orman sayılan alanlardandır. 

Bodrum, dünyaca ünlü bir tatil beldesi olması nedeniyle gelişmiş ulaşım imkanlarına sahiptir. Şehrin hava ulaşımı Milas-Bodrum Havalimanı üzerinden sağlanmaktadır ki şehre uzaklığı 32 km.'dir. 

Bodrum'da üç büyük marina ve kruvaziyer yanaşma iskelesi de mevcuttur. Marinaların ilk yapılanı Bodrum merkezde bulunan Milta marinadir. İkinci marina Turgutreis beldesinde bulunan D Marin ve üçüncüsü Yalıkavak beldesinde bulunan Palmarina'dır.