Bitez

Bodrum'un Bitez mahallesi denildiğinde akla ilk gelen "narenciye" olur. Yarımadanın yapılaşmadan hayli uzak kalmayı başarabilen ender güzellikteki bu mahallesi, büyük mandalina bahçeleri, yol kenarını süsleyen zeytin ağaçları ile iç içe yaşayan, biraz köy, biraz sayfiye yeri, biraz da modern kent dokusuyla yaşayan tam bir Ege kasabası tadındadır.     

Yunanca bağlık bahçelik anlamına gelen Bitez, yeşil alanlarının çokluğuyla dikkat çeker. Sahil şeridi yarım ay şeklinde uzayıp giden Bitez'in doğusunda kalan ve  Adaburun olarak bilinen sığ ve bataklık yer haricinde her kıyısı muhteşem bir denizle buluşur. 

Bitez, rüzgâr sörfü ve su sporları tutkunları için de oldukça uygun bir tatil yeridir.

KONAKLAMA

Bitez otelleri, genellikle iç tarafta yer alır. Denize yakın pek çok irili ufaklı konaklama tesisi bulabileceğiniz bu bölgede, bahçe içindeki evler ve siteler çoğunluktadır.

Bitez'de hem lüks hem de salaş konaklama tesisi bulabilir, hatta kendinize Bodrum'a has bir ev bile kiralayabilirsiniz. Hemen her otelin kendine ait bir plajı vardır. 

DENİZ

Bodrum'un her bölgesinde deniz başka türlü özellikler gösterir. Bitez, sığ sularıyla çocuklu ailelerin ilk tercihidir. Denizin üzerinde uzun bir süre yürüyüp, kumların tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik rüzgarlı da değildir. 


MEKANLAR

Bitez'de her bütçeye, her zevke uygun bir restoran, kahvaltı mekanı, balıkçı ya da salaş bir meyhane bulabilirsiniz. Sahil boyunca mekanlar, sabahtan itibaren kapılarını müşterilere açarlar. Uygun bütçelerle hem kahvaltınızı yaparsınız, hem de işletmelerin şezlonglarına oturup gün boyu servis alırsınız. 

Akşam için bölgede çoğunlukla balık restoranları tercih edilir. Fast food kültürünün pek de gelişmediği bu mahallede, park yeri sorunu da yaşanmaz. Köy içinde ise Bodrum'un kendine özgü evleri, dar sokakları, kahvehaneleri vardır. Bitez'in adıyla ünlenen mekanlarından belki de en popüleri ise Bitez Dondurmacısı'dır. 

NASIL GİDİLİR?

Bitez, Bodrum merkezine yaklaşık 8 km., Bodrum Milas Havaalimanı'na ise 42 km. Bodrum Milas Havalimanı'ndan HAVAŞ ile sırasıyla Güvercinlik, Torba yolu ve Bodrum Otogar'a (çift yönlü) otobüs seferleri var. HAVAŞ ile Bodrum şehir merkezine yolculuk, trafiğe bağlı olarak yaklaşık 45 dakika sürüyor ve bilet ücreti 17,50 TL. Ayrıca Bodrum merkezinden Bitez'e dolmuş seferleri de var ve ulaşım yaklaşık 15 dakika sürüyor.