Bodrum

Bodrum sadece Türkiye'de değil dünyada da turizm açısından kendine has özellikleri ile bilinen, önemli bir turizm merkezidir.

Bodrum'un antik çağdaki adı 'Halikarnassos'dur. Türkçe 'Halikarnas' olarak okunmuştur. Aziz Petrus Kalesi (Castle of St. Peter) adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus'a adanmasıyla şehre 'Petrium' adı verilmiştir. Bu isim zaman içerisinde önce 'petrum' sonra 'potrum' ve en sonunda 'Bodrum' olarak söylenir olmuştur.

Maritime Museum

The Bodrum Maritime Museum, opened in 2011, exhibits documents, objects and values from Bodrum’s maritime past up to the present day.

Mausoleum

The tomb that was erected for King Mausolos by his wife/sister Artemisia in Halicarnassus, was considered one of the Seven Wonders of the World. 

Ancient Theatre

The theatre is the only structure that has survived to today from the classical era of Bodrum. It is embedded in the southern outskirts of Göktepe hill, in the centre of Bodrum and once seated 13.000 people.

Myndos Gate

The Myndos Gate is the most important place of Halicarnassus city walls. One of the two towers of Myndos Gate has survived to the present.

Windmills

The windmills on top of the Bodrum and Gumbet bays were built in the 18th century and were actively used until the 1970’s

Ottoman Shipyard

Founded in 1775 the historical shipyard is now restored and open the public.

Ottoman Tomb

At Bodrum’s Ottoman Shipyard there is also a tower and further behind and Ottoman graveyard.

Kizilhisarli Mosque

The mosque on the central İskele Meydanı (Harbour Square) was built in 1723 by Kizilhisarli Mustafa Pasha.

Tepecik Mosque

The Hasan Aga mosque was built in 1735 on an agora in ancient times.

Church

St. Nikolaos in Bodrum centre used to be an Orthodox Churc.

Zeki Müren Museum

The house of Zeki Müren, the unforgettable interpreter of Turkish music was opened to the public as a museum by the Ministry of Culture on July 8 2000.

Neyzen Tevfik House

The famouse poet and musician Neyzen Tevfik was born on June 14 1879 in Bodrum. His epigrams about sufferings and injustice in human life have gained him a place in people’s mind.

İklim itibarıyla Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösterir. Yaz aylarında neredeyse hiç nem bulunmaz. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlıdır. 

Yarımada bitki örtüsü olarak çok belirgin bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Bodrum’un batısında yer alan kısımda bitki örtüsü yer yer çalılık ve fundalıklar ile yörede " çeti " tabir edilen dikenli otlarla kaplı olup,  doğusunda yer alan kısım iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçlarıyla kaplıdır. Bodrum’un % 61,3’ü orman sayılan alanlardandır. 

Bodrum, dünyaca ünlü bir tatil beldesi olması nedeniyle gelişmiş ulaşım imkanlarına sahiptir. Şehrin hava ulaşımı Milas-Bodrum Havalimanı üzerinden sağlanmaktadır ki şehre uzaklığı 32 km.'dir. 

Bodrum'da üç büyük marina ve kruvaziyer yanaşma iskelesi de mevcuttur. Marinaların ilk yapılanı Bodrum merkezde bulunan Milta marinadir. İkinci marina Turgutreis beldesinde bulunan D Marin ve üçüncüsü Yalıkavak beldesinde bulunan Palmarina'dır.