Ortakent

Ortakent, halk arasında Ortakent-Yahşi olarak bilinir. Bodrum yarımadasının güney sahiline nazır ve tam da ortasında yer alan bu otantik ve muhteşem doğaya sahip coğrafya, Bodrum'un en korunaklı, en yeşil ve en kendine özgü mahallelerinin başında gelir. Bodrum merkeze yaklaşık 13 km uzaklıktaki Ortakent'in en büyük özelliği denizi, kum plajı ve upuzun sahilidir. Çoğunlukla lüks konut sitelerinin ve bahçeli evlerin yer aldığı Ortakent, Bodrum'daki tüm yolların kesiştiği noktada yer alır.


Beldenin en ünlü plajları Yahşi ve Camel Beach'tir. Mavi bayraklı Ortakent sahili, serin sularıyla ve rüzgarıyla hem tatilcilerin hem de su sporu meraklılarının uğrak yeridir. 


GEZİLECEK YERLER


Çocuklu ailelerin Ortakent'te pek çok seçeneği vardır. Fun Town eğlence parkı, Yakaköy içindeki Dibeklihan Sanat ve Kültür Köyü, su parkının yanı sıra Ortakent köy içinde tarihi değere sahip evler, sarnıçlar, yağhaneler bulunur. 


MEKAN


Ortakent'in en meşhur lezzeti Ortakent Simitçisi'dir. Öyle ki diğer mahallelerde bile bir şubesi muhakkak vardır. Köy içinden sahile doğru indiğinizde Ayana Restaurant'ı, Lugga Otel'i ve Dramalı Restaurant'ı bulursunuz. Her zevke, hemen her bütçeye uygun bir mekanın yer aldığı bu mahallede yeşil alanların çokluğu da dikkatinizi çeker. 

Sahil boyu incik boncuk satan dükkanlar, hediyelik eşya mağazaları vardır. Akşam saatlerinde Bodrum'un diğer mahallelerine göre daha dinginleşen Ortakent Yahşi'nin yerel pazarı, Bodrum'un en güzel pazar yerlerinden biridir. 


KONAKLAMA


Ortakent, 5 yıldızlı otellerden, ultra herşey dahil ve herşey dahil konseptinde hizmet sunan otellere ve ayrıca butik otellerden oda kahvaltı sunan uygun bütçeli apart otel ve pansiyonlara kadar tatilcilere her çeşit konaklama imkanları sunmaktadır.


NASIL GİDİLİR?


Ortakent, Bodrum merkezine yaklaşık 13 km uzaklıktadır. Bodrum Milas Havalimanı'ndan Güvercinlik, Torba yolu ve Bodrum Otogar'a (çift yönlü) otobüs seferleri var. HAVAŞ ile Bodrum şehir merkezine yolculuk, trafiğe bağlı olarak yaklaşık 45 dakika sürüyor ve bilet ücreti 17,50 TL. Ayrıca Bodrum merkezinden Ortakent'e dolmuş seferleri de var ve ulaşım yaklaşık 15 dakika sürüyor.