Yalikavak

Yalıkavak yarımadanın kuzey batısında, Bodrum'dan 18 kilometre uzaklıktadır. 

Yalıkavak, kentin ve çevresindeki Ege kıyı şeridinin manzarasını sunan tepelerle çevrilidir ve çevresinde çok sayıda plaj ve koy vardır. Bodrum'dan Yalıkavak'a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavağın o eşsiz manzarası karşılar.

Başlangıçta bir Süngerci mahallesi olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür. Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, günabatımları ve son yılarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar.

Yalıkavak körfezi, Bodrum yarımadası'nın kuzey-batı köşesinde yer alır. Körfezin kuzey bölgesi, kuzeye dönük bir L harfi şeklindeki bir yarımadadır. Birkaç kayalık, sarp tepe dışında yükselti yoktur. Körfezin doğu ve güney bölümü ise nispeten yüksek tepelerin etekleridir.

Körfezin kuzey bölgesi, denizden gelen sert rüzgarlara açıktır. Genel bitki örtüsü, kısa boylu, dikenli çalılıklardan oluşur. Ayrıca çok sayıda mandalina ve limon ağacıda bulunmaktadır.

Şehir içinde büyük bir ticari gelişme olan Yalıkavak Marina, 135m uzunluğa kadar yatlar için 620 rıhtım sağlarken, aynı zamanda çeşitli alışveriş, yemek ve dinlence olanaklarına ev sahipliği yapar.